Mediálne šlágrové prezliekanie kabátov

Autor: Karol Sarnovsky | 28.10.2013 o 21:07 | (upravené 28.10.2013 o 22:17) Karma článku: 5,23 | Prečítané:  374x

Slovenské internetové i printové médiá posledných pár týždňov bavia kauzy, o ktorých by som ani nebol povedal, že budú mať takú životnosť. Miesto odhalených dekoltov, nemanželských detí či iných bežných trojdňových káuz sa spustila prestrelka medzi protagonistami dvoch televízií, vysielajúcich šlágrové hity a dychovky. Kto má maslo na hlave a kto bude víťaz...?

natáčanie programu pre Šlágr TV v roku 2013natáčanie programu pre Šlágr TV v roku 2013erik tibenský

Keď som sa dozvedel o spustení prvej slovenskej šlágrovej televízie, normálne som sa rozosmial. Nedokázal som si totiž ani len predstaviť, akú by televízia, vysielajúca tridsať či viac rokov staré hity mohla mať v dobe plnej deciek počúvajúcich hip-hop z mobilu, sledovanosť. Ešte sa však ani len nestihla spustiť a už mala o titulky v bulvári postarané (veď čo najlepšie predáva, všakáno...). Najviac ma však prekvapili tváre, vyškierajúce sa z bilboardov pomaly v nadživotnej veľkosti. Odrazu znovuzrodená Jadranka, „iná žena“ z bločkovej lotérie (ach, jaj) Eva Máziková a – Otto Weitter.

A to mi už úplne vyrazilo dych. Keď som totiž pred pár dňami hľadal na známom svetového prehliadači videí Youtube jednu starú slovenskú pieseň, natrafil som na desiatky videí už spomínaného speváka. Až som sa začudoval, keďže jediný „hit“, ktorý sa zo železnou pravidelnosťou opakuje na ľudových zábavách je Weiterovo obľúbené lapanie prvého voza naokolo, lebo nemá auto a veruže ani motorku. Videá, ktoré som náhodou našiel (a keďže som masochista, tak jedno krátke aj pozrel) však boli omnoho mladšieho dáta. Z tohto roku. Pod hlavičkou ŠLÁGR TV!

Prvé, čo mi po zhliadnutí napadlo bolo, že kabát prezlieka v šoubiznise kdekto. Ale takou kozmickou rýchlosťou, to chce riadnu guráž! Pravda je však taká, že Weitter s česko-slovenskou šlágrovkou spolupracoval niekoľko rokov. Minulý čas. Lebo odrazu je veľkou hviezdou Senzi, ktorú stále neviem, kto pozerá. Lebo donedávna sa vďaka šikovným operátorom ani pozerať nedala. Odvtedy som si ju nepozrel, lebo sa bojím, že by som oslepol.

V Šlágri mal najznámejší chlap bez auta a motorky dve relácie a iks videoklipov, ktoré dokonca natáčali v Taliansku či iných prímorských letoviskách (lebo, keď šláger, tak „porádny“, najlepšie s rozbúrenými vlnami v pozadí a rozopnutou košeľou. Ach jaj, už druhý raz.). Propagačné fotenia a natáčania zrazu zo dňa na deň nahradili vysmiate photoshopované bilboardy, v ktorých sa píše, že je Senzi. Pýtam sa: Pre koho? Lebo pri predstave, že by som aj za toto mal mesačne platiť môjmu káblovému operátorovi mastné faktúry, ma striasa. Celkom senzi ten pocit nie je, čo Vám poviem.

Údajne za tým stojí jeho bleskový prechod do konkurenčnej JOJ-ky. Zrejme mu ponúkli sumu, za ktorú asi nie je také problematické nechať tak svojich verných fanúšikov (v prípade šlágroviek s cieľovkou vysoko nad štyridsať môžeme o nejakej vernosti hovoriť). Každopádne, suma mohla okrem pár miest pripomínať aj niečo v štýle: „prineste Vašich známych a dostanete zľavu“. A tak vraj z českej teletextovo- jadranhitovo- dychovkárskej TV odlanáril k veľkej komerčnej TV aj iných spevákov, ako napríklad Oľgu Szabovú. Len miesto zľavy boli asi bonusy.

V Amerike bežný jav prestupovať z telky do telky mi však na Slovensku príde trošku zvláštny. Najmä keď mi tie šlágrové „odrhovačky“ v jeho prevedení zaspamovali pomalý celý Youtube. Zlákať výhodnými ponukami sa totiž z času na čas necháme každý z nás. Aj keď, porovnávať zlacnené pracie prášky či rožky s pracovnou zmluvou, ktorá by jeho zabudnuté meno mohla poriadne otriasť z prachu, sa asi dá len veľmi ťažko. „Pane řiditeli“ českej šlágrovo- audiotextovej televízie, ktorý dal „automotorkárovi“ pred pár rokmi šancu, však v konečnom dôsledku môže byť spokojný. Čím skôr zamával na rozlúčku, tým lepšie. Lebo pokiaľ by mu v omnoho vypätejšej situácii, alebo pred spustením nejakého ďalšieho programu „vzal roha“ nie do pár mesiacov, ale týždňov, mohol by si trieskať hlavu o stenu. Takto má akurát o ponaučenie viac. Nielen od Weittera, ale od všetkých, ktorí sa zrejme ulakomili na väčšiu, no otáznu slávu. Ak sa tu vôbec dá o nejakej hovoriť.

A čo som týmto blogom vlastne chcel povedať? Že som si donedávna myslel, že takéto „haluze“ sa vždy v médiách točia len okolo drsných chlapíkov. S „retázkou“ na krku a zlatými zubami, alebo okolo takých, čo nemajú päť pohromade a odhryzujú netopierom hlavy, lebo to majú v hlave vyfúkané (sorry, Ozzy).  Ale sadnúť si ráno s kávou k stolu, zapnúť si počítač a miesto ďalšej politickej prestrelky či nových silikónov nejakej bloncky v šoubiznise sa budem musieť ešte viac plesnúť do čela pri článkoch o takýchto „hviezdach“ je pomaly horšie ako pustiť si maratón televíznej smotánky. Na dve veci to však bude dobré: prvá bude riadna zábava, pretože som zvedavý, kde toto celé skončí. A akú sledovanosť bude mať táto (i ďalšia podobná, ktorú by sa niekto opovážil vymyslieť) televízia tak o rok, dva. A tá druhá je ponaučenie. Ak sa niekto bojíte zmeniť nečakane svoj názor, prosím, práve som Vám uviedol najlepší príklad, ako rýchlo a ľahko to ide. Môžete to mať za vzor!

 

Alebo viete čo...? Ani radšej nie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?